14 września 2018 r. o godzinie 10:00 przy hali sportowo-widowiskowej w Pińczowie rozpoczął się „Piknik służb mundurowych z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości”. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie wieku niepodległości naszego Państwa oraz pokazanie, iż poszczególne służby mundurowe przez cały ten czas realizowały powierzone im zadania, aż do dnia dzisiejszego, gdzie teraz możemy zaprezentować naszą pracę oraz wkład realizowany codzienną służbą dla mieszkańców naszego powiat, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci i młodzieży naszego regionu. Tu należy podkreślić, że również dorośli i miłośnicy historii mogli znaleźć coś dla siebie z uwagi na wystawę historycznych zdjęć strażaków naszego regionu oraz pokaz historycznego umundurowania poszczególnych służb.

Organizatorami pikniku była Komenda Powiatowa PSP w Pińczowie, Komenda Policji w Pińczowie, Nadleśnictwo Pińczów, Zakład Karny w Pińczowie oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Patronat nad wydarzeniem objęli: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, Dyrektor Okręgowy SW w Krakowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Pińczów oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

 

Wszyscy organizatorzy wydarzenia zapewnili stoiska tematyczne, gdzie poprzez zabawy, ciekawostki i atrakcje, pokazali czym na co dzień zajmują się poszczególne służby naszego powiatu. Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Komendy Powiatowej PSP w Pińczowie, gdzie zaprezentowano wyposażenie bojowe strażaka, specjalistyczne narzędzia pomiarowe używane przez ratowników w czasie akcji, sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz ciężkie ubrania chemiczne stosowane w czasie specjalistycznych działań.

Nasi strażacy poza stoiskiem stacjonarnym zapewnili pokazy działań w obecności substancji chemicznych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem tak dzieci, jak i rodziców i opiekunów. Wszyscy uczestnicy pokazów mogli na własnej skórze zapoznać się z ubraniem bojowym i sprzętem termowizyjnym, ale również mogli sami poczuć się jak strażacy w akcji używając sprzętu gaśniczego. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zabawę z użyciem hydronetek wodnych wraz ze stanowiskami nalewczymi, a dla trochę starszej grupy dzieciaków stanowisko wodne, gdzie młodzież przy pomocy pompy ręcznej podawała wodę ze specjalnie na tę okazję przygotowanego zbiornika. Warto nadmienić, iż zabytkową pompę zapewnili druhowie ochotnicy z OSP Chmielów, którzy również uczestniczyli w obsłudze całego wydarzenia.

 

Oprócz zabaw i konkursów organizowanych przez służby naszego powiatu, wszyscy którzy odwiedzili nasz piknik mogli kibicować podczas turnieju piłki nożnej halowej rozgrywanego w hali sportowo-widowiskowej przez drużyny organizatorów wydarzenia. W końcowym rozrachunku turnieju nasi strażacy zajmując drugie miejsce musieli uznać wyższość drużyny Zakładu Karnego w Pińczowie. Puchary dla zespołów ufundował i wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

 

Oczywiście wszyscy uczestnicy konkursów i zabaw otrzymali gadżety związane z bezpieczeństwem na co dzień, w tym odblaski przenośne oraz kamizelki odblaskowe. Pomocy w zapewnieniu upominków dla najmłodszych udzielili nam Rigips S.A., Siniat Sp. z o. o. oraz Dolina Nidy Sp. z o. o.

Zakończenie wydarzenia nastąpiło około godziny 14, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz szefowie służb, w tym Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie mł. bryg. Grzegorz Karwat podziękowali funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za przygotowanie pikniku oraz uczestnikom na wspólne spędzenie czasu.

 

Wierzymy, iż takie wspólne przedsięwzięcia organizowane przez służby naszego powiatu poza sferą zabawy i zapewnienia rozrywki dla dzieci i młodzieży, są formą edukacji, w tym poznawania historii i pracy służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo.

Z uwagi na szerokie zainteresowanie naszymi pokazami i prelekcjami mamy nadzieje, iż tego typu wydarzenia wpiszą się na stałe w harmonogram imprez organizowanych w naszym powiecie.

 

tekst: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie

ul. Przemysłowa 21, 28-400 Pińczów

Telefon kontaktowy

fax. 41 357 38 55

Elektroniczna skrzynka podawcza

/sylwiagluch/skrytka