11 lutego tuż przed godzina 22-gą SKKP PSP w Pińczowie otrzymało informację o załączeniu się czujki tlenku węgla w lokalu mieszkalnym w jednej z miejscowości w gminie Pińczów.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy PSP zastali dwoje mieszkańców ww. lokalu, którzy nie mieli objawów podtrucia tlenkiem węgla, informowali natomiast o załączeniu czujki tlenku węgla w jednym z pomieszczeń ich mieszkania. Działania straży pożarnej polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym, który potwierdził obecność tlenku węgla. Następnie dokonano przewietrzenia wszystkich pomieszczeń oraz wygaszono piec centralnego ogrzewania, po czym wykonano ponownie pomiar- tym razem z wynikiem negatywnym. Właściciel budynku został zobligowany do zakazu dalszego użytkowania urządzeń grzewczych do czasu  sprawdzenia ich stanu technicznego przez uprawniony zakład kominiarski.
Powyższe zdarzenie doskonale obrazuje, iż tak niewielka inwestycja jaką jest zakup czujki tlenku węgla i dymu niejednokrotnie może uratować zdrowie oraz życie domowników.

Opracowanie: kpt. Mateusz Tarka
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie

ul. Przemysłowa 21, 28-400 Pińczów

Telefon kontaktowy

fax. 41 357 38 55

Elektroniczna skrzynka podawcza

/sylwiagluch/skrytka