Panujące od kilku dni dodatnie temperatury oraz brak opadów atmosferycznych sprawiają, że znacznie wzrosła liczba interwencji związanych z gaszeniem pożarów traw oraz suchej roślinności na terenie powiatu pińczowskiego. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni  Komenda Powiatowa PSP w Pińczowie odnotowała 79 tego typu zdarzeń. Ze względu na silny wiatr sprzyjający rozwojowi tego typu pożarów w działania ratowniczo-gaśnicze zaangażowanych było łącznie 48 zastępów PSP i 102 zastępy OSP- razem 648 strażaków.
W większości przypadków za powstanie pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek, który celowo wypala suchą roślinność. Niejednokrotnie niewielkich rozmiarów pożary suchej roślinności mogą wskutek zmiany warunków pogodowych gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne stwarzając  zagrożenie dla ludzi oraz mienia.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami  wypalanie traw jest zabronione, a za wykroczenia tego typu grożą m.in.  następujące sankcje:
– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

Opracowanie: kpt. Mateusz Tarka
Zdjęcia: archiwum KP PSP Pińczów

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie

ul. Przemysłowa 21, 28-400 Pińczów

Telefon kontaktowy

fax. 41 357 38 55

Elektroniczna skrzynka podawcza

/sylwiagluch/skrytka